Логистични площи в България – още нови възможности
Логистичните площи като пазар в България са сравнително нов отрасъл в икономиката, заради различни социални и икономически причини. За инвеститорите страните от централна и източна Европа като цяло са нови пазари и регионът им се струва атрактивен заради перспективна бизнес среда, по-ниска обща цена за цялата инвестиция и редица други икономически и производствени фактори.
Според последните проучвания Букурещ и Прага са лидери на този пазар в тази част на Европа, а България значително изостава. От икономическа гледна точка, това е сериозен недостатък защото така страната ни губи интереса на големите предприемачи в този бизнес. Все пак положението не е толкова отчайващо, защото в ЕС това е пазар, който се променя много бързо. Мрежата за доставки е преструктурирана, много икономики са в растеж. А електронната търговия ускорява с такива темпове, че дори самите анализатори трудно смогват да работят с прогнози.
За да може България да бъде още по-успешна на този пазар се изисква да инвестира в самите критерии за успех. Според проучванията на пазара те са няколко и са фундаментални за една страна да привлече.
Първият критерий е свързан с моментален достъп до най-големите потребителски мрежи в страната. Следва връзката с най-големите градове като население и потребление. Третият критерий е общата цена на цялата инвестиция да е по-ниска от това на други места, но все пак да предлага качествени логистични площи. Възможността за набиране на квалифицирана работна ръка с различна специализация също е един от тези четири критерия.
Изводът от казаното дотук е свързан с ясна посока, в която трябва да се инвестира позиционирането и маркетинга на логистичните площи. Инвестиции в инфраструктурата, наличие на работна ръка, близост до силни икономически мрежи и като прибавим по-добрата цена, вече можем да говорим за пренасочване на интереса към страните изпълняващи тези критерии.
Разбира се, трудно България да отговори на всички критерии и да се сравнява с лидерството на страните на запад в ЕС. Исторически обаче, логистичните площи винаги са се развивали като място, което има за цел да минимизира разходите. Така че поне в тази част България като важен транспортен коридори на Европа и с по-ниски данъци, може да се намеси в общата калкулация на конкурентните активи.
Като заключение може да се добави, че в България има засилване на интереса към логистичните площи и от самите български предприемачи. Още в началото на 2018 г. се забеляза значителен инвеститорски интерес в наемането на логистични площи, някои от които все още бяха в строеж. Следователно българският бизнес също има дългосрочни планове, които включват използването на тази съвременна бизнес инфраструктура.